Dominique Wilkins

fot. Erik Drost · CC BY 2.0

Euroliga · NBA · Legenda

Dominique Wilkins

„The Human Highlight Film”

Pozycja
Niski skrzydłowy (SF)
Wzrost
203 cm / 100 kg
Lata kariery
1982–1999
Urodzony
12 stycznia 1960, Paryż, Francja (66 lat)
Draft
1982 — 1. runda, 3. pick (Utah Jazz)
Uczelnia
Georgia
Numery
21
24,8
PKT
6,7
ZB
2,5
AS
46,1%
FG%

Król strzelców NBA, dwukrotny zwycięzca konkursu wsadów i — co w Polsce mniej znane — triumfator Euroligi z Panathinaikosem, z tytułem MVP turnieju finałowego. Jedyny zawodnik z takim zestawieniem.

Porównaj z innym zawodnikiem

Kariera

  1. 1982–1994 Atlanta Hawks NBA
  2. 1994 Los Angeles Clippers NBA
  3. 1994–1995 Boston Celtics NBA
  4. 1995–1996 Panathinaikos Ateny Euroliga
  5. 1996–1997 San Antonio Spurs NBA
  6. 1999 Orlando Magic NBA

Dwanaście lat w Atlancie

Wybrany z trzecim numerem draftu 1982 roku przez Utah i natychmiast wymieniony do Hawks. Przez dekadę utrzymywał ponad dwadzieścia pięć punktów na mecz, a w sezonie 1985/86 wygrał ligową klasyfikację strzelców. Atlanta nigdy jednak nie przeszła dalej niż do drugiej rundy playoff.

Pojedynek z Birdem

Siódmy mecz półfinału konferencji 1988 roku przeciwko Boston Celtics jest jednym z najczęściej przywoływanych spotkań tamtej dekady: Wilkins zdobył czterdzieści siedem punktów, Bird trzydzieści cztery, a czwarta kwarta była wymianą trafień między nimi. Hawks przegrali dwoma punktami.

Euroliga z Panathinaikosem

W 1995 roku, mając trzydzieści pięć lat, przeniósł się do Aten. Rok później Panathinaikos wygrał Euroligę, pokonując w finale Barcelonę, a Wilkins został MVP turnieju finałowego. Był to pierwszy tytuł greckiego klubu w tych rozgrywkach.

Statystyki kariery

Statystyka Sezon zasadniczy Playoffs
Mecze M 1 074 56
Minuty MIN 34,9
Punkty PKT 24,8 25,4
Zbiórki ZB 6,7 6,7
Asysty AS 2,5 2,5
Przechwyty PRZ 1,3
Skuteczność z gry FG% 46,1%
Skuteczność za 3 3P% 31,9%
Skuteczność z linii FT% 81,1%

Rekordy życiowe

  • 57 Punkty w meczu Chicago Bulls, 10 grudnia 1986

Osiągnięcia

Sukcesy zespołowe

  • Zwycięstwo w Eurolidze 1996

Wyróżnienia indywidualne

  • Król strzelców sezonu NBA 1986
  • 2× Zwycięstwo w konkursie wsadów 1985, 1990
  • MVP Final Four Euroligi 1996
  • 9× Udział w Meczu Gwiazd

Hall of Fame Naismith Memorial Basketball Hall of Fame — 2006

Rekordy

  • Jedyny zawodnik z tytułem króla strzelców NBA i zwycięstwem w Eurolidze

Styl gry

Przydomek The Human Highlight Film oddaje sposób, w jaki grał: wsad był u niego zakończeniem akcji domyślnym, a nie okazjonalnym. Miał przy tym rzut z półdystansu na tyle wiarygodny, że obrona nie mogła cofać się pod kosz.

Zarzucano mu grę na własny rachunek — 2,5 asysty na mecz przy dwudziestu pięciu punktach to niska liczba jak na skrzydłowego prowadzącego atak zespołu. Po zerwaniu ścięgna Achillesa w 1992 roku stracił część eksplozywności i przebudował grę w kierunku rzutu.

Ciekawostki

  • Urodził się w Paryżu, gdzie stacjonował jego ojciec, żołnierz armii amerykańskiej.
  • Wygrał Euroligę z Panathinaikosem w 1996 roku i został MVP turnieju finałowego.
  • Dwukrotnie wygrał konkurs wsadów podczas Meczu Gwiazd — w 1985 i 1990 roku.
  • W siódmym meczu z Boston Celtics w 1988 roku zdobył czterdzieści siedem punktów i przegrał dwoma.
  • Grał też we Włoszech, w Bolonii, w sezonie 1997/98.

Najczęstsze pytania

Czy Dominique Wilkins grał w Europie?

Tak. W sezonie 1995/96 grał w Panathinaikosie Ateny, z którym wygrał Euroligę i został MVP turnieju finałowego. Później występował też w Bolonii.

Kiedy Dominique Wilkins był królem strzelców NBA?

W sezonie 1985/86, notując 30,3 punktu na mecz w barwach Atlanta Hawks.

Ile punktów zdobył Dominique Wilkins w NBA?

26 668 w sezonie zasadniczym, przy średniej 24,8 punktu na mecz.

Ile razy Dominique Wilkins wygrał konkurs wsadów?

Dwa razy, w 1985 i 1990 roku.

Zobacz też

Najnowsze artykuły o Dominique Wilkins

Łączenie z bazą NBA...

Kto zostanie MVP?

Głosowanie społeczności StrefaBasketu.pl

Victor Wembanyama San Antonio Spurs
0%
Shai Gilgeous-Alexander OKC Thunder
0%
Nikola Jokić Denver Nuggets
0%
Luka Dončić Los Angeles Lakers
0%
Jaylen Brown Boston Celtics
0%
Możesz oddać kolejny głos za 12h
Scroll to Top